تعریف حسابداری دوبل یا حسابداری دو طرفه

در حسابداری  دوبل هر تراکنش حداقل در ۲ حساب (مانند صندوق، حساب‌های دریافتنی و پرداختنی، موجودی کالا، پیش‌دریافت‌ها، حساب فروش و…) ثبت می‌شود. اجازه دهید که حسابداری دوبل را با مثالی توضیح خواهیم داد مانند خرید یک ساختمان به صورت نقدی که دو حساب ساختمان و وجه نقد درگیر می شود ساختمان بدهکار و وجه نقد بستانکار

حسابداری دوبل چیست؟

معمولا سند اختتامیه در پایان سال مالی به تاریخ 29 ام یا 30 اسفند ماه ثب

حسابداری دوبل یا حسابداری دو طرفه به سیستمی از حسابداری اطلاق می‌شود که برای هر ورود یک آیتم به یک حساب، باید یک ورودی متناظر و مخالف در حساب دیگری وجود داشته باشد که منجر به یک ورودی بدهکار در یک یا چند حساب و یک ورودی اعتباری متناظر در یک یا چند حساب می‌شود. با ما همراه باشید تا در این سری از مقالات آموزش حسابداری نگاهی عمیق‌تر به حسابداری دوبل، کاربردها و مزایای آن داشته باشیم.

ت می گردد ولی این ممکن است تاپایان تیرماه سال بعد  انجام گردد.

حسابداری دوبل چه معایبی دارد؟

حسابداری دوبل مزایای زیادی دارد و بخاطر مزایای آن است که طی سالیان از محبوبیت بالایی برخوردار است. ولی در کنار آن معایبی نیز وجود دارد که در ادامه به مهمترین آن ها می پردازیم. 

 • شاید بزرگترین عیب حسابداری دوبل ، پیچیدگی زیاد در قوانین باشد.
 • زمان و هزینه لازم است تا ثبت اطلاعات به درستی انجام شود. 
 • نیاز به داشتن علم حسابداری ضروری است

تاریخچه حسابداری دوبل

همانطور که می‌دانید پایه و اساس سیستم‌های حسابداری پیشرفته و جدید، بر اساس حسابداری دوطرفه بنا نهاده شده است. چیزی که مشخص است، حسابداری دوبل سابقه‌ای بالغ بر صدها سال دارد. مفهوم حسابداری دوبل به زمان رم باستان و تمدن‌های اولیه خاورمیانه برمی‌گردد اما، حسابداری دوبل به شیوه کنونی و مدرن از قرون ۱۳ و ۱۴ میلادی شروع شد و به صورت گسترده توسط تاجران ایتالیایی مورد استفاده قرار گرفت. اولین مستندات حسابداری دوبل در سال ۱۴۹۴

 

حسابداری یک طرفه

حسابداری دوبل

گزارشات قابل دریافت

فقط درآمد و هزینه

دارایی، حقوق صاحبان سهام، بدهی‌ها، درآمد و هزینه

تعداد ورودی و ثبت

در هر تراکنش یک ثبت انجام می‌شود.

در هر تراکنش دوبار عملیات ثبت انجام می‌شود.

خطای حسابداری

میزان خطای بالا

میزان خطا را کاهش می‌دهد

نوع و سادگی انجام

پروسه انجام ساده و امکان انجام حسابداری در کاغذ

بهتر است با نرم افزار حسابداری انجام شود

قابلیت‌ها

اطلاعات زیادی تولید نمی‌کند و در حد سود و زیان قابل استفاده است

می‌تواند اطلاعات ارزشمند و کاملی در ارتباط با سلامت وضعیت اقتصادی کسب و کار ارائه دهد.

مناسب برای 

کسب و کارهای کوچک، کسب و کارهای تک نفره، فریلنسرها، کارهای خدماتی با میزان دارایی بسیار محدود

تمام کسب و کارهای کوچک و بزرگ با میزان دارایی بالا

میلادی توسط لوکا پاچیولی به رشته تحریر در آمد. او به دلیل فعالیت‌های درخشانش و به طور مخصوص حسابداری دوبل، در حال حاضر به پدر حسابداری مشهور است.

مقایسه حسابداری یک طرفه و حسابداری دوبل

تا اینجا با تعریف این دو نوع حسابداری آشنا شده‌اید و همچنین کمی با تفاوت‌های حسابداری یک طرفه و دوطرفه آشنا شدید ولی در این قسمت قصد داریم به صورت تخصصی‌تر تفاوت‌های این دو روش حسابداری را بررسی کنیم.

چرا حسابداری دوبل مهم است؟

فقط شغل های آزاد یا آزاد کاران و مشاغل بسیار کوچک با موجودی کم یا بدون موجودی می توانند نیازهای حسابداری خود را با حسابداری تک ورودی برآورده کنند. اما اگر کسب و کار شما پیچیده تر از این است، ما به دلایل متعدد، توصیه می کنیم که به سمت حسابداری دوطرفه بروید:

مناسب برای همه مشاغل

حساب های موقت به حساب خلاصه سود و زیان بستگی دارد، بدین معنی که حساب های موقت که دارای ماهیت بدهکار می باشند، بستا

بر خلاف حسابداری یک ورودی، حسابداری دوبل یک رویکرد مناسب برای همه مشاغل، صرف نظر از اندازه، صنعت یا هدف آنها است. این روش حسابداری توسط GAAP (اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی) هدایت می شود و کاملا مورد اعتماد مؤسسات مالی و مقامات دولتی است.

نکار می شوند و به حساب های سود و زیان بسته خواهند شد. حساب های موقت، به نوعی شامل حساب هایی می باشند که به همان دوره مالی مختص می شوند و دارای قابلیت انتقال به دوره های مالی بعد نمی باشند. برای بستن حساب های موقت در پایان سال نیاز می باشد که از خلاصه سود و زیان تحت عنوان یک حساب موقت واسط استفاده کرد.

تصویر مالی کامل را ارائه می دهد

حسابداری دوطرفه ورود به شما یک نمای 360 درجه از پول نقدی که در داخل و خارج از کسب و کار کوچک جریان دارد به شما می دهد. از طریق یک تکنیک سیستماتیک که هر جنبه از معامله را ردیابی می کند، همه چیز به صورت زمانی ثبت می شود.

با استفاده از این اطلاعات مالی، می توانید تمام صورت های مالی اصلی مانند صورت سود و زیان، ترازنامه، صورت جریان وجوه نقد و صورت حقوق صاحبان سهام را ایجاد کنید. سپس، از این گزارش‌ها، می‌توانید هر گونه مطالبات یا بدهی‌های معوق را پیگیری کنید و همچنین سود و زیان دقیق ایجاد شده در پایان سال مالی را به راحتی شناسایی کنید.

تصمیمات مالی بهتری بگیرید

گزارش های مالی در تسهیل تصمیم گیری های مالی و دستیابی به سود بالاتر واقعا مفید است. با حسابداری دوبل می‌توانید اطلاعاتی در مورد اینکه چه محصولاتی خوب می‌فروشند، چه بخش‌هایی در حال رشد هستند و کدام‌ها ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری مجدد بیشتری داشته باشند، به دست آورید. در عین حال، می‌توانید با تجزیه و تحلیل درآمد و فروش، بودجه‌ها را پیش‌بینی کنید تا هزینه‌ها را در یک راستا نگه دارید.

خطاهای حسابداری را به حداقل می رساند

با حسابداری دوبل، خطاهای حسابداری که بر تراز آزمایشی تاثیر می گذارند به راحتی قابل شناسایی هستند و می توانند در همان لحظه رفع شوند. در واقع، اگر از نرم‌افزار حسابداری استفاده می‌کنید، لازم نیست در وهله اول نگران ردیابی اشتباهات باشید.

Shape

ترجیح سهامداران و سایر اشخاص ثالث

اگر می‌خواهید کسب‌وکار شما توسط ذی نفعان جدی گرفته شود، باید از حسابداری دوطرفه به عنوان یک روش حسابداری استفاده کنید. این گزارش های مالی دقیق و شفاف لایه ای از مسئولیت پذیری را به کسب و کار شما اضافه می کند. همچنین مشتریان شما را قابل اعتمادتر می بینند و بانک ها تمایل بیشتری به اعطای وام خواهند داشت.

حسابداری یعنی:

 • طبقه بندی حسابها
  •    ثبت به موقع
  •    ضبط اسناد و مدارک
  •    ارائه گزارشات یک بنگاه اقتصادی
  انواع حسابداری
  •    یکطرفه
  •    دوطرفه
  •    سه طرفه
  •    چهار طرفه یا به نظر ما چند طرفه (چند بعدی)
  ما در اینجا به مفهوم حسابداری دوبل یا دوطرفه می پردازیم.

معایب حسابداری دوبل چیست؟

 • 👈 اگرچه حسابداری دوبل مزایای بسیاری دارد، اما نباید از معایب آن چشم پوشی کرد. در ارتباط با معایب حسابداری دوبل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ✔️  مهم ترین مشکل حسابداری دوبل پیچیدگی زیاد در قوانین آن می باشد.

  ✔️ زمان و هزینه بسیاری برای ثبت اطلاعات نیاز است.

  ✔️ برای انجام محاسبات مالی در این نوع سیستم حسابداری باید علم بسیاری داشت.

  برای اطلاع از مالیات بر ارث روی لینک کلیک نمایید.