گردش مالی

نرخی که موجودی یا دارایی ها شرکت با آن فروخته می شوند یا به پایان عمر مفید خود می رسند، به عنوان گردش مالی شناخته می شود . گردش حسابداری به میزان پولی که یک شرکت در تراکنش های نقدی، بدهی  برای یک سال تولید می کند، اشاره دارد. 

گردش مالی تجاری چیست ؟

با این حال، در بیشتر موارد، گردش مالی به فروش خالص اشاره دارد. کمک هزینه ها، تخفیف ها و بازده ها از فروش خالص کسر می شود. این به این دلیل است که فروش توسط بازپرداخت، تخفیف و کمک هزینه برای کالاهای شکسته خورده می شود. 

 

از طرف دیگر فروش خالص تصویر دقیق تری از کیفیت معاملات فروش نسبت به فروش ناخالص ارائه می دهد. اگر هیچ تعدیل، تخفیف یا بازپرداختی انجام ندهید، ممکن است ارقام فروش ناخالص و خالص شما یکسان باشد.

 

گردش مالی کل مقدار پولی است که شرکت شما طی مدتی در نتیجه فروش کالاها ویا خدمات شما دریافت کرده است. از آنجا که عواملی مانند مالیات بر ارزش افزوده یا تخفیف ها را در نظر نمی گیرد، به عنوان «درآمد ناخالص» یا «درآمد» نیز شناخته می شود.

تفاوت بین سود و گردش مالی:

اگر گردش مالی به عنوان درآمد ناخالص در نظر گرفته شود، سود به عنوان درآمد خالص شناخته می شود. این به این دلیل است که درآمد شما از کل فروش شما تشکیل شده است، اما درآمد شما با کسر کاهش می یابد.

گردش مالی

اشتباه بین دو گردش مالی

  1. گردش مالی درآمد کلی است که کسب و کار شما در یک دوره زمانی معین ایجاد می کند – یا به عبارت دیگر، مقدار خالص فروش.

   

  1. از طرف دیگر سود مقدار پولی است که پس از حذف تمام هزینه ها باقی می ماند.

   

  شایان ذکر است که سود را می توان به دو روش مختلف اندازه گیری کرد. اصطلاح “سود ناخالص” به فروش منهای هزینه کالا یا خدماتی که می فروشید اشاره دارد – که به عنوان حاشیه فروش نیز شناخته می شود. 

   

  پس از کسر تمام هزینه‌ها (مانند امور اداری و مالیاتی)، «سود خالص» مبلغی است که پس از کسر همه هزینه‌ها (مانند امور اداری و مالیاتی) باقی می‌ماند.

مقایسه گردش مالی و سود

گردش مالی فروش خالص تولید شده توسط یک کسب و کار است ، در حالی که سود عبارت است از درآمد باقیمانده یک کسب و کار پس از پرداخت تمام هزینه ها در برابر فروش خالص. بنابراین، گردش مالی و سود اساساً نقطه شروع و پایان صورت سود هستند .

گردش موجودی در مقابل سود

برخی از تغییرات در اصطلاحاتی که توضیح داده شد وجود دارد. گردش مالی همچنین می‌تواند به مقدار دارایی‌ها یا بدهی‌هایی اشاره کند که یک کسب‌وکار در مقایسه با سطح فروش ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، کسب و کاری که گردش موجودی آن چهار برابر است، باید تمام موجودی موجودی خود را چهار بار در سال بفروشد تا حجم فروش سالانه خود را ایجاد کند. این اطلاعات برای تعیین میزان مدیریت دارایی ها و بدهی های یک شرکت مفید است. اگر یک کسب و کار بتواند گردش مالی خود را افزایش دهد، از نظر تئوری می تواند سود بیشتری ایجاد کند، زیرا می تواند عملیات را با بدهی کمتر تامین مالی کند و در نتیجه هزینه های بهره را کاهش دهد .

گردش مالی

Shape

گردش مالی در مقابل سود ناخالص

  • اصطلاح سود می تواند به سود ناخالص اشاره کند نه سود خالص . محاسبه سود ناخالص شامل هزینه‌های فروش، عمومی و اداری نمی‌شود ، بنابراین نسبت به سود خالص آشکارتر است. با این حال، هنگامی که در یک خط روند ردیابی می شود ، می تواند دیدگاه مفیدی در مورد توانایی یک شرکت برای حفظ نقاط قیمت و هزینه های تولید خود در طولانی مدت ارائه دهد. رابطه کمی بین گردش مالی و سود ناخالص وجود دارد

مبانی گردش مالی

حساب های دریافتنی و موجودی کالا دو مورد از با ارزش ترین دارایی های یک شرکت هستندهر دوی این حساب ها به هزینه نقدی قابل توجهی نیاز دارند، بنابراین بسیار مهم است که شرکت با چه سرعتی پول دریافت می کند.

 

نسبت‌های گردش مالی اندازه‌گیری می‌کنند که شرکت با چه سرعتی پول را از سرمایه‌گذاری‌های دریافتنی و موجودی خود جمع‌آوری می‌کندتحلیلگران بنیادی و سرمایه گذاران از این اعداد برای قضاوت در مورد اینکه آیا یک شرکت سرمایه گذاری ارزشمندی است استفاده می کنند.

اهمیت گردش مالی چیست ؟

ممکن است ادعا شود که  گردش مالی فقط نیمی از داستان را بیان می کند و سود خالص واقعی ترین راه برای سنجش موفقیت مالی است زیرا نه تنها هزینه کالاها و خدمات بلکه هزینه های اضافی مانند مالیات و هزینه های اداری را نیز شامل می شود. 

از سوی دیگر، گردش مالی به عنوان نقطه شروع بسیار مهم است، نه تنها برای تعیین چگونگی تحقق اهداف سود، بلکه برای جذب سرمایه گذاران.

همچنین برای مقایسه با سایر ارقام یک رقم مفید است. برای مثال، اگر سود ناخالص شما نسبت به گردش مالی شما کم است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به دنبال استراتژی هایی برای کاهش هزینه های فروش خود باشید. از طرف دیگر، اگر سود خالص شما نسبت به گردش مالی شما کم است، باید کارایی مالی شرکت خود را افزایش دهید.

گردش مالی