حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
0

تفکیک حساب های تجاری و شخصی

18 بازدید
تفکیک حساب تجاری و شخصی
5/5 - (1 امتیاز)

سازمان امور مالیاتی بعد از ساماندهی کارتخوان‌ها و پایانه‌های پرداخت در نظر دارد با تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی  در راستای راه‌اندازی سامانه مودیان گام دیگری بردارد. این اقدام علاوه بر ایجاد شفافیت، زمینه‌ساز کاهش فرار مالیاتی و اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود.

 

تعریف حساب های شخصی

منظور از حساب شخصی آن دسته از حساب‌هایی است که افراد برای انجام امور روزمره خود از آن استفاده می‌کنند و به فعالیت شغلی یا تجاری افراد مربوط نمی‌شود.

تعریف حساب تجاری

حساب تجاری نیز حسابی است که برای انجام امور اقتصادی و شغلی استفاده می‌شود.

 

دلیل تفکیک حساب های تجاری و شخصی

چرایی تفکیک حساب تجاری و شخصی در اهمیت ایجاد شفافیت اطلاعاتی و مالی است. عدم اطلاع حاکمیت از «کیفیت گردش نقدینگی» در کشور، مشکلات متعددی نظیر فساد، پولشویی، کاهش توان مالیات‌ستانی، امکان فعالیت غیررسمی، عدم مقابله با فعالیت‌های غیرمولد و فرار مالیاتی را در پی خواهد داشت.

قانون پایانه های فروشگاهی چیست؟

سازمان امور مالیاتی طبق ماده ۱۰ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان که در سال ۱۳۹۸ تصویب و لازم‌الاجرا شده، موظف است حساب‌های شغلی افراد را دریافت و به پرونده مالیاتی متصل کند. طبق این ماده «اشخاص مشمول مکلفند شماره حساب یا حسابهای بانکی و شناسه یکتای دستگاههای کارتخوان بانکی (pos) یا درگاههای پرداخت الکترونیکی مورد استفاده برای فعالیت شغلی خود را به سازمان اعلام کنند.»

چگونه صاحبان پایانه های فروشگاهی اظهار نامه مالیاتی را ارائه دهند؟

اکنون مؤدیانی که می‌خواهند اظهارنامه مالیاتی پر کنند، باید در فرم مربوطه شماره شبای حساب مرتبط به فعالیت تجاری را نیز اعلام کنند. این موضوع از خردادماه که سازمان امور مالیاتی نسبت به دریافت اظهارنامه اقدام کرده، اجرا شده است و مؤدیان باید برای هر فعالیت تجاری خود حداقل یک شماره حساب اعلام کنند.چ

عدم معرفی حساب های تحاری چه عواقبی دارد؟

اگر مودی حساب تجاری بیشتری هم داشته باشد، باید اعلام کند. در این زمینه، از نظر سیستمی نیز بررسی‌ها انجام می‌شود و پس از تایید بانک، آن حساب به عنوان حساب تجاری فرد لحاظ و به پرونده مالیاتی آن الصاق می‌شود. در صورتی که این افراد حساب تجاری خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام نکنند، بانک مرکزی با پایش تراکنش‌های مشکوک حساب‌ها، اطلاعات مربوطه را در اختیار سازمان می‌گذارد.

 حساب های شخصی چگونه محاسبه می شود؟

حساب‌های غیرتجاری یا شخصی نیز به صورت متناوب از سوی بانک‌ها مورد پایش قرار می‌گیرد و این پایش با الگوریتم و معیارهای مختلفی چون تعداد، مبلغ، تناسب فعالیت شغلی صاحب حساب با واریزی‌ها و … صورت می‌گیرد اما یکی از شاخص‌های مهم در این زمینه، تعداد واریزی‌هاست که پس از بررسی بانک‌، در صورت تایید مشکوک بودن واریزی‌ها به سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hesabjan.com/?p=5726
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد تفکیک حساب های تجاری و شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.