تکالیف سامانه های فروشگاهی، از جمله مواردی است که هر فروشگاه طبق دستورالعمل سازمان مالیاتی کشور، ملزم به رعایت آن است. در مقاله مشمولین مرحله دوم تکالیف سامانه های فروشگاهی، به معرفی گروه مشاغلی می پردازیم که مشمول این دسته بندی می شوند. سپس وظایف این افراد را توضیح خواهیم داد.

مشمولین مرحله دوم سامانه های فروشگاهی شامل چه مشاغلی است؟

در اجرای ماده 121 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و پیرو بخشنامه شماره 200/13007مورخ 1391/06/28 ، مؤدیان مربوطه ملزم به استفاده از سامانه های فروشگاهی هستند.
با توجه به هماهنگی به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای اصناف کشور در خصوص تعیین اولویت صاحبان مشاغل برای نصب، راه اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش بر اساس قانون مزبور، علاوه بر مشاغل اعلام شده در بخشنامه مذکور، صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) ملزم به نصب یکی از سامانه های فروشگاهی موجود در بازار هستند.
این مشاغل شامل موارد زیر هستند:

1-فروشندگان لوازم یدکی خودروهای سبک و سنگین و ماشین آلات راهسازی، کشاورزی و ساختمانی (نمایندگی ، عمده و خرده فروشی)

2-صاحبان تعمیرگاه های مجاز خودرو و انواع وسایل نقلیه سنگین و ماشین آلات راهسازی، کشاورزی و ساختمانی

3- فروشندگان تجهیزات و تأسیسات حرارتی و برودتی، شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم مربوطه (نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

4-فروشندگان لوازم بهداشتی ساختمان (نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

5-فروشندگان تزیینات ساختمان(موکت، کفپوش، انواع پرده، کاغذ دیواری، شومینه و کارهای تزیینی چوبی و فلزی)،(نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

6- فروشندگان انواع تلفن (ثابت و بی سیم)، همراه و تجهیزات جانبی آ« (نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

7- تولید کنندگان و فروشندگان مبل، مصنوات چوبی و فلزی و غیرفلزی اعم از اداری و خانگی (نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

8- فروشندگان فرش ماشینی، تابلو فرش، موکت و قالیچه ماشینی (نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

9- فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی (نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

10- فروشندگان لوازم طبی بیمارستانی، آزمایشگاهی و دندا پزشکی و دندان سازی و انواع لوازم و تجهیزات پزشکی (نمایندگی، عمده و خرده فروشی)

تکالیف سامانه های فروشگاهی مشمولین مرحله دوم

وظایف مشمولین مرحله دوم سامانه های فروشگاهی چیست؟

این مشاغل، از ابتدای سال 1393 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (poz مکانیزه فروشگاهی) یا رایانه ای دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی هستند.
از این رو صدور الکترونیکی صورت حساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام شده در دستور العمل های موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 و 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم می باشند.

ضمناً مشخصات سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده، بر اساس آیین نامه اجرایی ماده 71 قانون نظام صنفی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده، خواهد بود.

مالیات خرید دستگاه های مکانیزه فروشگاهی :

قابل ذکر است هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (poz مکانیزه فروشگاهی)  یا رایانه ای توسط صاحبان مشاغل مذکور (اعم از سخت افزار و نرم افزار)، از درآمد مشمول مالیات مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر می باشد.
ضمناً مؤدیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروش) یا رایانه ای دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی، در صورت عدم استفاده از سامانه های مذکور، از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد.

معیار شناسایی صاحبان مشاغل فوق الذکر، جواز کسب فعالیت صادره توسط مراجع ذی صلاح می باشد. بدیهی است در صورت نداشتن جواز کسب، نوع فعالیت مندرج در پرونده های مالیاتی آنان ملاک عمل خواهد بود.

مقتضی است ادارات کل امور مالیاتی ضمن مکاتبه با اتحادیه های صنفی و مجامع امور صنفی استان (مطابق فرم پیوست شماره 1) ، لزوم اجرای دقیق و به موقع قانون را یادآوری نمایند.
از این رو تصریح نمایند برخورداری صاحبان مشاغل فوق الذکر و همچنین مؤدیان موضوع بخشنامه صدر الاشاره از معافیت و تسهیلات مقرر در قوانین برنامه پنجم توسعه و مالیات های مستقیم، در سنوات عملکرد 1392و 1393 حسب مورد منوط به نصب سامانه فروشگاهی یا رایانه ای دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و استفاده از آن بر اساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور خواهد بود.