حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
0

ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم

17 بازدید
ماده 95 مالیات مستقیم
Rate this post
صاحبان مشاغل موضوع این فصل مکلفند دفاتر یا اسنادی را با رعایت اصول و ضوابط مربوط از جمله اصول و ضوابط مربوط به تنظیم دفاتر تجارتی با قانون تجارت نگهداری کنند. تاجران، خود را بر اینپ اساس سازماندهی کنید تا درآمد مشمول مالیات را تعیین کنید، اظهارنامه های مالیاتی را نگهداری و تنظیم کنید.
دستورات اجرایی، اسناد و مدارک مربوط به انواع دفاتر و نحوه نگهداری آنها اعم از مکانیکی و دستی و همچنین نمونه اظهارنامه مالیاتی بر حسب نوع و میزان فعالیت برای مودیان مذکور و ارائه آنها جهت رسیدگی و تعیین. درآمد مشمول مالیات. این قانون حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.

تبصره اول ماده 95 قانون مالیات مستقیم

سازمان امور مالیاتی کشور در صورت لزوم فهرست مشاغلی را که به بندهای (الف) و (ب) ماده (96) الحاق می‌شود و از ابتدای سال بعد از طریق اتحادیه‌های صنفی درج می‌شود تهیه و آگهی‌هایی را در دی ماه هر سال روزنامه رسمی و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار به مودیان ابلاغ می کند.

صاحبان مشاغل با توجه به تشخیص درآمد مشمول مالیات به گروه های زیر تقسیم می شوند:

ماده 95 – صاحبان مشاغل مشمول این بخش باید اسناد و مدارک کافی را برای تعیین مالیات بر درآمد خود نگهداری کنند.
   الف: صاحبان مشاغلی که به موجب این قانون مکلف به ثبت کسب و کار در دفتر روزنامه و در کل موضوع قانون تجارت هستند و باید دفاتر و اسناد مربوطه را با رعایت اصول و                         استانداردهای مصوب حسابداری نگهداری کنند.
    ب:  طبق این قانون، صاحبان مشاغل باید در ادارات درآمد و مالی ثبت نام کنند. نمونه اسناد فوق توسط سازمان مالیاتی کشور تهیه می شود.
   ج: صاحبان مشاغلی که مشمول مفاد بندهای الف و ب فوق نمی‌شوند، موظفند خلاصه درآمد و هزینه‌های خود را طبق ضوابط و نمونه‌هایی که سازمان مالیاتی کشور تعریف می‌کند،        نگهداری کنند.

تبصره دوم ماده 95 قانون مالیات مستقیم

ضوابط مربوط به روش ها و اسناد حسابداری، نحوه ثبت تراکنش های مالی، نحوه تهیه صورت های مالی نهایی با استفاده از نوع کار و همچنین اصول قابل قبول حسابداری و سیاست های قابل قبول توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می شود. پاسخ را از جامعه حسابداران رسمی دریافت کنید. به تصویب وزیر دارایی و دارایی خواهد رسید.
اگر  میخواهید ماده 100 مالیات مستقیم بدانید اینجا کلیک کنید.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hesabjan.com/?p=5730
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: