حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
0

هزینه تنزیل اوراق مالی بهادار اسلامی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی شود.

162 بازدید
هزینه تنزیل اوراق مالی بهادار اسلامی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی شود.
Rate this post

خوانساری، طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار این شد که : هزینه تنزیل اوراق مالی بهادار اسلامی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی شود.

خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، طی نامه‌ای به جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، خواهان آن شد که سازمان امور مالیاتی، هزینه تنزیل اوراق مالی بهادار اسلامی را برای اشخاص موضوع ماده (۲)‌ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور، در فاصله سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی بپذیرد.

 

عدم تلقی هزینه موصوف به عنوان هزینه قابل قبول، تحمیل فشار مضاعف بر مؤدیان است

به گزارش بازار به نقل از اتاق تهران، مسعود خوانساری در این نامه «عدم تلقی هزینه موصوف به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی» را به منزله «تحمیل فشار مضاعف بر مؤدیان یاد شده و برخلاف عدالت مالیاتی» عنوان کرده است.
در نامه رئیس اتاق بازرگانی تهران به معاون اول رئیس‌جمهوری آمده است:

«بازگشت به گزارشات واصله از واحدهای تولیدی عضو اتاق تهران، سازمان امور مالیاتی، هزینه تنزیل اوراق مالی بهادار اسلامی (از قبیل اسناد خزانه اسلامی، اوراق مشارکت و…) را بر اساس مفهوم مخالف حکم ماده (۱۰۵) قانون مالیات‌های مستقیم، به عنوان زیان حاصل از منابع معاف و هزینه غیرقابل قبول تلقی می‌نماید.
این در حالی است که اشخاص موضوع ماده (۲)‌ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور، در فاصله سنوات ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷، اوراق مذکور را فارغ از اراده سرمایه‌گذاری، قهراً به عنوان معوض مطالبات معوق خود از دولت دریافت کرده اند. و به اضطرار احیا جریان گردش وجوه نقد خود، ناگزیر از تحمل هزینه تنزیل اوراق مزبور بوده‌اند.
 بر همین اساس بدیهی است، عدم تلقی هزینه موصوف به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، به منزله تحمیل فشار مضاعف بر مؤدیان یاد شده و برخلاف عدالت مالیاتی می‌باشد.

شایان ذکر است، صحت منطق بیان شده فوق، با صدور حکم ماده (۱۳) اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی بند (ه) تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ به اثبات رسیده، با این وصف معضل مورد بحث کماکان برای هزینه تنزیل اوراق در سنوات ۱۳۹۴ تا۱۳۹۶ به قوت خود باقی است.
 در این رابطه، مستدعی است دستور فرمایید، محتوای حکم ماده (۱۳) اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی مذکور، به نحو مقتضی با بهره از هر یک از ظرفیت‌های قسمت اخیر ماده (۱۴۷) و تبصره (۱) ماده (۱۴۸) قانون مالیات‌های مستقیم، به سنوات ۱۳۹۴ تا۱۳۹۶  نیز تسری یابد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hesabjan.com/?p=3231
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد هزینه تنزیل اوراق مالی بهادار اسلامی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: