حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
حسابداری ویژه بازار کار و امور مالیاتی جهت مشاوره اینجا کلیک کنید
0

نحوه تشخیص بدهی مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی

19 بازدید
قانون پایانه های فروشگاهی
Rate this post

ماده 2 قانون پایانه های فروشگاهی

تبصره دوم این ماده از قانون پایانه های فروش و نظام مالیاتی آمده است گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است امکان انتقال الکترونیکی و آنلاین اطلاعات مالیات بر ارزش افزوده توسط واردکنندگان را فراهم کند. سامانه از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات.

ماده 3 قانون پایانه های فروشگاهی

طبق قانون پایانه فروشگاه ها و سامانه مودیان، پس از انقضای مهلت مقرر در ماده (3) این قانون، سازمان مالیاتی نمی تواند در تعیین بدهی مالیات بر ارزش افزوده اشخاص، مگر در مواردی که قانون اجازه می دهد، دخالت کند. در موارد فاکتورهای الکترونیکی در صورت ثبت تراکنش و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مودیان در قانون فروشگاه های پایانه و سامانه مودیان توسط فروشنده و از طریق سامانه مودیان صادر می شود. در مورد مؤدیانی که ارتباط مستقیم با کاربر نهایی دارند، عملیات ثبت فروش و صورتحساب الکترونیکی نیز از طریق پایانه فروشگاه انجام می شود.
لازم به ذکر است پس از انقضای مهلت مقرر در ماده 3 این قانون، مأموران مالیاتی به استثنای موارد مقرر در این قانون حق دخالت در تعیین بدهی مالیات بر ارزش افزوده اشخاص را ندارند. علاوه بر این، برای تکمیل اطلاعات سازمان مالیاتی در مورد مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان مالیاتی نیستند و یا بدون صورتحساب الکترونیکی اقدام به فروش می کنند، سامانه مؤدیان باید به گونه ای طراحی شود که مؤدی بتواند خریدهای شما را گزارش کند که فروشنده برای آن اقدام می کند. فاکتور الکترونیکی صادر نکرده است به سازمان اطلاع دهد.
ضمناً در صورتی که خریدار مصرف کننده نهایی نباشد و عضو سامانه مودیان باشد، صورتحساب الکترونیکی صادر شده توسط فروشنده به صورت خودکار به پوشه خریدار در سامانه مودیان منتقل شده و برای وی اعتبار مالیاتی در نظر گرفته می شود.

ماده 5 قانون پایانه های فروشگاهی

بر اساس ماده ۵ قانون پایانه‌های فروشگاه‌ها و سامانه‌های مودیان، مودیان باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ درج صورت‌حساب‌های الکترونیکی در پرونده مؤدی، پذیرش یا عدم پذیرش این صورت‌حساب‌ها را اعلام کنند. عدم ارائه بازخورد در مدت زمان مشخص شده به منزله پذیرش فاکتور جاری است.
توجه داشته باشید که در صورتی که مالیات بر فروش مؤدی بیشتر از مالیات خرید (اعتبار مالیاتی) باشد، پرداخت مابه التفاوت مالیات فروش و مالیات خرید دوره (سه ماهه) طبق مقررات و این مالیات بر عهده مؤدی می باشد. اگر توسط سیستم محاسبه شود، حساب می شود.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hesabjan.com/?p=5757
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد نحوه تشخیص بدهی مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

برچسب ها: