ثبت پرداخت و دریافت نسیه چیست؟

ثبت دریافت و پرداخت نسیه با استفاده از یک شکل ساده حسابداری ایجاد می‌شوند که خلاصه‌ای از تمام پول‌های دریافتی و پرداختی از طریق بانک و نقدی توسط موسسه در طول سال مالی آن، همراه با صورت‌حساب مانده است.

مانده بانکی

مانده بانکی بسته شده برای گزارش در حساب ها باید به صورت زیر باشد:

 1. موجودی بانک در آخرین روز سال مالی.

+ بعلاوه

 1. هر پولی که قبل از پایان سال دریافت شده اما فقط در سال بعد بانکی شده است.

-منها

 1. هرگونه چکی که قبل از پایان سال نوشته شده اما تا سال بعد از طریق بانک تسویه نشده باشد. 

تفاوت اصلی بین دریافت ها و پرداخت ها و ثبت دریافت و پرداخت نسیه

کاملاً تعهدی در این است که:

 • در حساب های دریافتی و پرداختی، هیچ گونه تعدیلی برای زمان بندی درآمد یا پرداخت ها انجام نمی شود تا آنها را با دوره ای که به آن مربوط می شود، مطابقت دهد. بنابراین، به عنوان مثال، اگر یک موسسه اجاره خود را درست قبل از پایان سال مالی پیش پرداخت کند، مبلغ پرداختی به جای سالی که پرداخت به آن مربوط می شود، در حساب های سالی که واقعاً پرداخت شده است، ثبت می شود.
 • خرید یا فروش دارایی به صورت نقدی به عنوان پرداخت یا رسید در دوره گزارش در حساب های دریافتی و پرداختی منظور می شود. دارایی های متعلق به مؤسسه باید به طور جداگانه در صورت مانده برای اطلاعات نشان داده شود.
 • تغییرات در ارزش دارایی ها در حساب های دریافتی و پرداختی منظور نمی شود.

استانداردهای رسمی حسابداری در درجه اول به این موضوع مربوط می شود که اطمینان حاصل شود که حساب ها دید درست و منصفانه ای از امور مالی یک موسسه خیریه نشان می دهند که در حساب های دریافتی و پرداختی اعمال نمی شود.

با این حال، حساب‌های دریافت‌ها و پرداخت‌ها باید جزئیات کافی را ارائه کنند تا خواننده بتواند از تراکنش‌های موسسه خیریه و هرگونه مازاد یا کسری آگاهی کسب کند.

ثبت دریافت و پرداخت نسیه

ویژگی های ثبت دریافت و پرداخت نسیه

 1. خلاصه ای از کتاب نقدی است .
 2. ما تمام دریافت‌های نقدی را در طول سال در سمت بدهکار ثبت می‌کنیم. در حالی که تمام پرداخت های نقدی کل سال را روی اعتبار آن می نویسیم.
 3. ما هم دریافت‌ها و هم پرداخت‌های نقدی را در نظر می‌گیریم، خواه ماهیتی سرمایه و درآمد داشته باشند.
 4. ما فقط تراکنش های نقدی را در حساب دریافت و پرداخت ثبت می کنیم.
 5. به طور کلی یک مانده بدهی را نشان می دهد. در صورت اضافه برداشت، موجودی خالص آن ممکن است اعتباری باشد.
 6. موجودی پایانی آن بسته شدن وجه نقد در دست و بسته شدن وجه نقد در بانک را نشان می دهد.
 7. اقلام غیرنقدی از قبیل استهلاک ، مخارج معوق، درآمدهای تعهدی نیز در این حساب منظور می شود.

کنترل های داخلی ثبت دریافت و پرداخت نسیه

خطرات: اختلاس، رسیدهای ثبت نشده، کلاهبرداری ارتباط دادن

رسید پول ارتباط دادن

کنترل های داخلی قوی برای جلوگیری از سوء استفاده از منابع مالی و حفاظت از دارایی ها ضروری است. آنها هم از دانشگاه و هم از کارکنانی که پول نقد را مدیریت می کنند محافظت می کنند.

حفاظت از پول نقد ارتباط دادن

  • چک‌ها را بلافاصله پس از دریافت با ذکر «فقط برای سپرده – دانشگاه سیراکوز» تأیید کنید.
  • وجوه نقد/چک را در یک منطقه قفل شده و امن نگهداری کنید تا زمانی که بتوان آنها را واریز کرد. دسترسی به منطقه باید فقط به افراد تعیین شده محدود شود. اگر فردی که مسئولیت حضانت را بر عهده دارد، موقعیت خود را ترک کند، هر کلیدی باید جمع آوری شود یا ترکیبی از آنها تغییر یابد. به یاد داشته باشید که تا زمانی که پول نقد یا چک در اختیار شماست، مسئولیت آن بر عهده شماست.
  • سپرده گذاری به موقع انجام دهید. هر چه زودتر پول نقد/چک را واریز کنید، کمتر در معرض سرقت یا از دست دادن وجوه قرار خواهید گرفت. در حالت ایده آل سپرده گذاری باید ظرف 24 ساعت انجام شود. اگر مبالغ ناچیز باشد (کمتر از 100 دلار)، پس می توان به صورت هفتگی سپرده گذاری کرد.

ثبت پرداخت و دریافت نسیه

Shape

ثبت دریافت و پرداخت نسیه در ارتباط دادن

  • همه دریافت‌های نقدی باید فوراً با استفاده از صندوق‌فروشی، ورود داده‌ها به سیستم محاسباتی، دفترچه رسید از پیش شماره‌گذاری‌شده یا گزارش دست‌نویس ثبت شوند. رسیدها می توانند به صورت دستی یا الکترونیکی باشند و باید حاوی مبلغ دریافتی، نام پرداخت کننده، هدف پرداخت و فرم آن (نقد/چک/کارت اعتباری) باشند.
  • رسید ارائه کنید. در حالت ایده آل رسیدها باید از قبل شماره گذاری شده و دو قسمتی باشند. یک نسخه باید به پرداخت کننده ارائه شود در حالی که نسخه دیگر در پرونده نگهداری می شود. مجموع سپرده ها را می توان به طور مستقل توسط شخص دیگری با حسابداری برای هر رسید شماره گذاری شده تأیید کرد.
  • دریافت‌های نقدی نباید برای پرداخت‌های نقدی خرد، نقدینگی چک، انجام پول نقد یا به دلایل شخصی استفاده شوند.

اصلاح ارتباط دادن در ثبت دریافت و پرداخت نسیه

  • با توافق فیش واریزی عملیات نقدی به دفتر کل به صورت ماهانه، سپرده را تأیید کنید
  • صندوق‌های پول و دستگاه‌های کارت اعتباری باید روزانه متعادل باشند. مقادیر زیاد/کوتاه باید نظارت شود.
  • یک سابقه با تاریخ و امضای آشتی باید حفظ شود
  •  

تفکیک وظایف ارتباط دادن

  • هیچ فردی نباید اجازه جمع آوری، رسیدگی یا حمل و نقل و واریز چک/ارز را بدون برخی ویژگی های کنترلی اضافی برای اطمینان از اینکه همه وجوه حساب شده است، داشته باشد. نمونه هایی از این کنترل ها به شرح زیر است:

   • فردی که فیش را جمع آوری و ثبت می کند نباید با واریز کننده یکی باشد. علاوه بر این، شخصی مستقل از مسئولیت های ثبت و سپرده گذار باید سپرده را با دفتر کل تطبیق دهد. اگر فقط یک یا دو نفر در بخش وجود داشته باشند، بررسی مدیریت آشتی می‌تواند یک کنترل جبران‌کننده را فراهم کند.
   • هنگامی که پول نقد یا چک به طور مرتب از طریق پست دریافت می شود، در صورت امکان، هنگام باز شدن نامه باید دو نفر حضور داشته باشند. یک نفر باید حواله ها را جمع کرده و ثبت کند. دیگری باید فیش واریزی را تهیه کرده و همراه با پول نقد/چک به عملیات نقدی ارسال کند. فیش های واریزی باید توسط شخص ثالث با دفتر کل تسویه شود.
   • انتقال وجه نقد از فردی به فرد دیگر را به حداقل برسانید. وقتی چند نفر قبل از واریز وجه نقد، آن را مدیریت کنند، پاسخگویی از بین می رود. اگر باید نقل و انتقالات انجام شود، حتما آن را مستند کنید. اگر شما انتقال دهنده هستید باید رسید دریافت کنید، اگر انتقال گیرنده هستید باید قبل از ارائه رسید بررسی کنید که چه چیزی دریافت می کنید. استفاده از سیاهه های مربوط به تحویل و تحویل می تواند هنگام حمل و نقل سودمند باشد.

روش آماده سازی در ثبت دریافت و پرداخت نسیه

  • همانطور که می دانیم، ما فیش و حساب پرداخت را با تمام دریافت های نقدی و پرداخت های نقدی کل سال تهیه می کنیم. ما نتیجه خالص دریافت‌های نقدی و پرداخت‌های نقدی یک زمان ثابت را از طریق این حساب تعیین می‌کنیم.

   سمت چپ این حساب به عنوان “دریافت” و سمت راست این حساب به “پرداخت” معروف است. تمام دریافت‌های نقدی در سمت چپ ثبت می‌شوند، در حالی که تمام پرداخت‌های نقدی در سمت راست ثبت می‌شوند و به صورت طبقه‌بندی شده تنظیم می‌شوند.

   1. ما با گرفتن موجودی افتتاحیه وجه نقد در دست و وجه نقد دربانک شروع می کنیم و آنها را در سمت بدهکار وارد می کنیم. (اگر در ابتدا اضافه برداشت بانکی وجود داشته باشد، همان را در سمت اعتبار وارد می کنیم).
   2. اکنون مجموع کل دریافتی ها را در سمت بدهکار و کل مبلغ تمام پرداختی ها را در سمت اعتبار (اعم از سرمایه یا درآمد) و اینکه آیا آنها مربوط به دوره های گذشته، فعلی و آینده هستند را وارد می کنیم.
   3. ما درآمدها یا هزینه هایی را که شامل ورود یا خروج وجه نقد نمی شود، در نظر نمی گیریم.
   4. اکنون، تفاوت بین کل طرف بدهکار و کل سمت اعتبار حساب را پیدا می کنیم، مبلغی که پیدا می شود، مانده پایانی نقدی یا بانکی خواهد بود.

   در صورتی که طرف اعتبار بیشتر از سمت بدهکار باشد، مبلغ به عنوان اضافه برداشت بانکی بدهکار می شود و حساب را می بندیم.

ثبت پرداخت و دریافت نسیه